Media reports
>> translate page using Google translate <<
- Benefiční koncert ve Kšelích
- novinky.cz - Pašije Richarda Pachmana jako slavnostní koncert
- Ohlas na Oratorium Mistr Jan Hus v Praze
- Poděkování od řádu milosrdných bratří
- Prosincove vydání měsíčníku Městské části Praha 4 Tučňák
- Účast našich zpěvaček na soutěži Hvězdné nebe Prahy 4
- Magda Malá a Prážata
- Srdeční záležitosti Magdy Malé
- In Italia coro da Camera di Praga fa rivivere musica boema
- Italské turné pěveckého sboru Resonance
- Článek v časopise Tempus Medicorum
- Účast Prážat na soutěži Jarní Petrklíč 2013
- Festival pěveckých sborů škol Prahy 4
- Na Rytíře lékařského stavu pasován profesor Karel Křepela
- Vánoční koncert v Čelákovicích 2010
- Resonance ve Valdštejnské zahradě
- Vánoční koncert pro Lékařskou komoru 2008
- Prážata prišla do Lipan s malou hviezdou
- Vánoční melodie ve sv. Mikuláši
- Prážata
- 42. evropský festival pěveckých sborů
Benefiční koncert ve Kšelích
Aktuálně - Nadační fond pivoňka
V sobotu 14.12.2024 se konala v kostele ve Kšelích poslední akce letošního roku v podobě benefičního vánočního koncertu pěveckého sboru Prážata & Resonance. Koncert byl dechberoucí a nakonec jsme si společně zazpívali i vánoční koledy.
Source: Nadační fond pivoňka - facebook
novinky.cz - Pašije Richarda Pachmana jako slavnostní koncert
„Desítky hudebníků a zpěváků představí v Praze týden před Velikonocemi největší příběh křesťanství. V neděli 14. a v pondělí 15. dubna se odehraje poprvé v pražském kostele Sv. Šimona a Judy slavnostní koncert Pašije – Velikonoční příběh skladatele Richarda Pachmana.“
„Moravská filharmonie Olomouc a Pěvecký sbor Resonance, herečka Libuše Švormová, zpěvačky Martina Kociánová a Dita Hořínková, operní bas Andrej Beneš i autor díla seznámí diváky prostřednictvím hudby a slova s příběhem Ježíše Krista.“ ...
celý článek na novinky.cz:
Source: https://www.novinky.cz/kultura/502279-pasije-richarda-pachmana-jako-slavnostni-koncert.html
Ohlas na Oratorium Mistr Jan Hus v Praze
Some selections of Pachmans „Mistr Jan Hus,“ performed live in Prague the other night to commemorate the 600th anniversary of the martyrdom of Jan Hus. I think you can call it a „rock opera,“ Czech style. I found it deeply moving and affecting. I dont know what words they were singing, but the story is clear, the melodies are tremendous, and the spirit of Czech defiance overwhelming. Marvelous stuff.
Mr Pachman: I am the Faculty Principal of the International House at the University of South Carolina. I was privileged to hear your „Mistr Jan Hus“ the other night in Prague. I found it deeply moving. I wonder if there will be a DVD version, perhaps of the live performance, or another staged performance, with English sub-titles? I would very much like to share this with my students. Thank you for your work. Bravo!
Americký vysokoškolský profesor, pan Snyder
Poděkování od řádu milosrdných bratří
Prosincove vydání měsíčníku Městské části Praha 4 Tučňák
Source: Tučňák
Účast našich zpěvaček na soutěži Hvězdné nebe Prahy 4
Gratulujeme našim zpěvačkám z Prážat - Sáře, Simče a Mariánce - za 1. místo v pěvecké soutěži.
fotogalerie na stránkách MČ Praha 4článek na stránkách ZŠ Kavčí horyMagda Malá a Prážata
Reportáž na VIP zprávách TV Prima
http://play.iprima.cz/vip-zpravy/vip-zpravy-16102013 0:33
Srdeční záležitosti Magdy Malé
Známé tváře vystoupily ve prospěch charity
Známé tváře podpořily Nadační fond Magdy Malé, která se již několik let snaží pomáhat ženám v nouzi. Charitativní koncert se konal 8. října v divadle Broadway.
Známé tváře podpořily Nadační fond Magdy Malé, která se již několik let snaží pomáhat ženám v nouzi. Ve zcela zaplněném divadle Broadway vystoupila Hanka Křížková. Ta se chlubila vyměněnými klouby: „Mám endoprotézu kyčelního kloubu, operaci kolene, ale teď už budu skákat přes kaluže,“ svěřovala se Marcele Březinové zpěvačka s šansonovým hlasem Křížková.
Marcela Březinová byla ve vedlejší vesnici na výstavě koz a její koza dostala ocenění. „Hele, nevím podle kterých kritérií to hodnotili, ale prostě mám nejlepší kozu v regionu, jen mi nedává pořád mléko, ale tak hlavně mně v létě sežrala trávu. Skoro jsem nemusela sekat trávu, je lepší než sekačka o své chlupaté kamarádce,“ dodává Marcela Březinová.
Nejvíce fanynek měl v zákulisí David Deyl. Původně učitel tělocviku přiznal, že mu nikdy nešla čeština. „Je to těžké pro mě,“ dodává Deyl. Marcela Holanová se svěřila, že se už chystá na vánoce a letos poprvé začala nakupovat vánoční dárky v předstihu. „Nemám ráda davy, proto jsem si řekla, že chci do půlky listopadu mít nakoupené všechny dárky,“ dodává Marcela, která vystupuje se svou kapelou. srdeční záležitosti
srdeční záležitosti Monika Absolonová, která věří v čarodějnické schopnosti, si stihla nechat v zákulisí vyložit karty: „Příští rok bude pro mě nejlepší rok za celou moji kariéru. Vždy se mi to splnilo, věřím ve svou budoucnost,“ dodává Absolonová.
Leona Machálková posilovala svou imunitu v zákulisí čerstvými jablky a pomeranči. Magda Malá s kamarádem Davidem Novotným přebírala šek z rukou Moniky Absolonové a kouče Marka Dzirasy s částkou 129 000Kč pro Nadační fond Magdy Malé na pomoc opuštěným matkám v nouzi. „Jsme všichni rádi, že tě máme“ Magdičko poděkoval David Novotný.
srdeční záležitosti
„Ty jsi mi moc v životě pomohla,“ uronila Magda slzu na konci přebírání šeku z rukou Moniky. „Byla jsi se mnou v těžkých chvílích života a já děkuji Tobě Moniko i vám v sále za to, že jste přišli a přispěli na dobrou věc. Jsem šťastná v soukromém i pracovním životě,“ dodává Magda Malá a není pochyb, že Srdeční záležitosti budou i příští rok. Celým večerem provázel Vladimír Hron, který zpíval, během večera vyprávěl vtipy a v zákulisí i na podiu se svěřil, jak málem nestihl začátek akce, protože šel do jiného divadla. Mezi další hudební hosty patřil Radek Žalud, Madonna Revival, sbor Prážata či ATS Rytmic.
Zdroj:
Článek na serveru sestricka.comSouvisející články:
ŽENA-IN.cz - Známé tváře podpořily Nadaci Magdy Malé, a pomohly tak maminkám s dětmiIn Italia coro da Camera di Praga fa rivivere musica boema
(ANSA) - ROMA - Un boemo, un musicista. A ricordare la grande tradizione musicale ceca - che nel Settecento e, soprattutto nellOttocento visse un momento di gran fermento, in questi giorni in Italia cè il coro da camera di Praga Resonance. Nato nel 1984 e guidato dalla sua direttrice e fondatrice, Miloslava Pospisilova, in questa tournée italiana, oltre a Venezia e Roma (25-26 settembre), lensemble farà tappa anche in Trentino (Locca di Concei, il 28 e il 29 nella chiesa di San Bartolomeo a Tiarno di Sotto). La tradizione coristica ceca, come racconta Pospisilova, affonda le sue radici nell800, sotto limpero austro-ungarico. E con la nascita dei primi movimenti nazionalistici e indipendentisti boemi - ricorda - che si diffondono i primi cori. Da qui lorigine della musica nazionale boema. Musica, certo, di cui i due compositori cechi Bedrich Smetana e Antonin Dvorak furono i più importanti esponenti, ma soprattutto parole - cantate - e scritte, che portarono alla nascita dei primi giornali in lingua ceca. Fu infatti con linizio della crisi dell'impero asburgico seguita alla guerra del 1859 che il risveglio delle coscienze delle popolazioni sottoposte al giogo di Vienna prende forma.
Consapevolezza delle radici tradite o semplicemente dimenticate.
Da quel periodo storico in poi, la musica assumerà un ruolo importante per i Cechi. In ogni scuola o villaggio si studia musica o cè un coro amatoriale o professionista. E però tra le due guerre mondiali che la tradizione coristica ceca ha avuto un forte impulso. Sotto il comunismo, invece, cantare in un coro voleva dire libertà. Significava potere viaggiare e andare a Ovest, ricorda con un sorriso Pospisilova, che in oltre trentanni di attività ha formato tre generazioni di coristi. Anche per formarsi e studiare musica non cerano grandi possibilità. Soltanto i figli degli alti dirigenti comunisti potevano andare allestero. Per i figli dei funzionari di medio livello cera al massimo un viaggio in Urss, mentre per tutti gli altri cera unicamente la Cecoslovacchia. Cantare in un coro voleva dire anche qualche sicurezza in più per i genitori che sapevano i loro figli a studiare musica. Se questa sera alla basilica di Santa Maria Maggiore lensemble ceco porterà nel suo repertorio canti spirituali cattolici, ortodossi ed ebraici, allepoca del regime la cosa non sarebbe stata tanto possibile. Sotto il comunismo - rimarca Pospisilova - anche i canti religiosi erano vietati. Ce la potevamo cavare quando si trattava di testi latini. Il regime non capiva o fingeva di non capire il latino e ci lasciavano stare. E oggi? Dopo la rivoluzione di velluto - replica - linteresse è scemato. Le possibilità di muoversi si sono moltiplicate. Ma dal 1995-96 abbiamo assistito a una rinascita. I giovani cechi tornano alle tradizioni. (ANSA).
Italské turné pěveckého sboru Resonance
článek na stránkách velvyslanectví ČR v Římě
Ve dnech 22. - 29. 9. 2013 vystoupil v Itálii na sérii koncertů pražský komorní pěvecký sbor Resonance. Komorní sbor Resonance pod vedením sbormistrové Miloslavy Pospíšilové se každoročně účastní řady koncertů v České republice a vyjíždí též na koncertní turné do vybraných evropských zemí. Repertoár sboru obsahuje díla všech hudebních období až po současnost, duchovní písně, umělecké úpravy lidových písní, černošské spirituály i úpravy populárních písní. Koncert v římském Pantheonu se konal pod záštitou Velvyslanectví České republiky v Itálii, zaměřil se především na spirituální skladby a byl úspěšnou vizitkou české hudební kultury v prestižním prostoru v centru Říma.
PROGRAM TURNÉ
Benátky
22. 9. 2013, 17.00 Rybí trh u Ponte Rialto
Řím
25. 9. 2013, 17.00 Pantheon
26. 9. 2013, 18.00 Bazilika Santa Maria Maggiore
Údolí jezera Ledro (provincie Trento, oblast Lago di Garda)
28. 9. 2013, 21.00 kulturní centrum, Locca di Concei
29. 9. 2013, 9.30 kostel sv. Bartoloměje, Tiarno di Sotto
odkaz na článek - Ministerstvo zahraničních věcí ČRSouvisející odkazy:
Pozvánka na stránkách Průvodce ŘÍMČlánek v časopise Tempus Medicorum
Účast Prážat na soutěži Jarní Petrklíč 2013
Festival pěveckých sborů škol Prahy 4
Na Rytíře lékařského stavu pasován profesor Karel Křepela
Slavnostní pasování pneumoftizeologa prof. MUDr. Karla Křepely, CSc., na Rytíře českého lékařského stavu proběhlo 16. března v Tereziánském sále Břevnovského kláštera v Praze. Nový rytíř stavovské organizace přebral rytířskou medaili a písemné stvrzení titulu od prezidenta ČLK MUDr. Milana Kubka.
Česká lékařská komora pravidelně oceňuje své členy již od roku 1996. Titul Rytíř českého lékařského stavu je každoročně udělován jedné z osobností české medicíny, která svým výkonem lékařské praxe či vědeckou činností významným způsobem přispěla k rozvoji medicíny a svým morálním jednáním se stala příkladem a vzorem pro své kolegy. Na rozdíl od řady dalších ocenění je titul Rytíř českého lékařského stavu výjimečný i tím, že jej udělují sami lékaři – rozhodují o něm členové České lékařské komory. Jako v pořadí již 19. člen vstoupil do této pomyslné síně slávy profesor Karel Křepela.
Profesor Křepela se letos dožívá 83 let, zůstává však aktivně činný ve svém oboru. Již 57 let pracuje v Thomayerově nemocnici, nyní pomáhá nemocným dětem jako ordinář na pediatrické klinice. „Více než rytířem se cítím být obyčejným člověkem, obyčejným lékařem, který se každý den snaží plnit Hippokratovu přísahu. Takovým chci zůstat i nadále,“ řekl nový rytíř ve svém závěrečném slovu. Slavnostní atmosféru umocnil zpěv komorního smíšeného sboru Resonance, jehož vystoupení celý večer uzavřelo.
Source: Zdravotnické noviny - mf
Vánoční koncert v Čelákovicích 2010
Source: místní tisk v Čelákovicích
Resonance ve Valdštejnské zahradě
Začíná léto a spolu s příchodem krásného počasí pomalu ale jistě končí kulturní sezona. Každý, kdo se jen trochu pohybuje ve světě umění, ví, že nejen školy, ale také divadla a hudební tělesa se v létě chystají na zasloužené prázdniny. Stejně je tomu i s komorním pěveckým sborem Resonance. Bývá zvykem rozloučit se s uplynulou sezonou nějakým vyjímečným vystoupením, koncertem, happeningem – zkrátka něčím trochu jiným, než je běžně k vidění. Resonance nezůstává pozadu a uzavírá další úspěšný rok koncertem ve Valdštejnské zahradě. Věrným posluchačům, rodinným příslušníkům a kamarádům zpěváků se tak nabízí jedinečná příležitost slyšet a vidět Resonanci v nádherném prostoru Salla Terreny. Každý příznivec příjemné vokální hudby, letního počasí a krásného prostředí plného zeleně si v úterý 29. června může přijít na své. Vstupné na vystoupení je zdarma.
Komorní sbor Resonance se oddělil od dětského sboru Prážata v roce 1994. Hlavním důvodem jeho vzniku byl fakt, že dětští zpěváci rostli, nemohli už tedy zůstat v dětském sboru, ale chtěli spolu zpívat i nadále. Díky tomu bylo vedle Prážat založeno ještě další pěvecké těleso pro zpěváky od 16 let. Tento způsob získávání nových talentů samozřejmě funguje dodnes. Sboristé začínají jako malé děti v Prážátkách (sbor pro nejmenší), odrostlejší zpěváci postupují do Prážat a v případě, že jim nadšení pro sborový zpěv vydrží až do dospívání, stanou se členy komorního sboru Resonance.
Sbormistryní a uměleckou vedoucí všech tří těles je Miloslava Pospíšilová, která stála u zrodu sboru a všichni dětští a většina dospělých dnešních členů prošla „její rukou". Díky obětavé sbormistryni se pěvecký sbor stal známým a uznávaným nejen v Praze, ale dokonce i v zahraničí. Těleso již vystupovalo v Rakousku, Španělsku, kulturně doprovází důležité události, jakou je např. pasování rytíře Lékařské komory apod. Resonance i Prážata za sebou mají také několik přímých rozhlasových i televizních přenosů. Není tedy divu, že jak dětský, tak dospělý sbor má za ta léta své věrné posluchače a fanoušky.
Komorní pěvecký sbor Resonance zve všechny své příznivce, kamarády, rodinné příslušníky, i každého, kdo má chuť v nadcházejícím příslibu prázdninové nálady poslechnout si příjemnou hudbu na svůj koncert, který se koná 29. 6. ve Valdštejnské zahradě v Salla Terreně od 17 h. Program je žánrově velmi pestrý, na své si přijdou příznivci duchovní chrámové hudby, lidových písní, tradičních afrických spirituálů a lehce popové hudby. Více informací najdete na www.prazata.cz.
Source: Internetové noviny NAŠE PRAHA 2.cz
Vánoční koncert pro Lékařskou komoru 2008
Prážata prišla do Lipan s malou hviezdou
V kostole svätého Matrina v Lipanoch spieval zbor Prážata z Prahy, ktorý strávil na Slovensku niekoľko dní. Ich členom je aj desaťročný Tomáš Peč, ktorý hral jednu z hlavných úloh vo filme Jak se krotí krokodýli Vítka Koudelku.
LIPANY. „Najväčším nezbedníkom v zbore je práve naša filmová hviezda Tomáš Peč. Je naozaj veľkým talentom. Vynikajúco spieva i lyžuje. Má teraz zaplatený tréning na ľadovci, no doma si prebojoval, že pôjde na výlet na Slovensko," povedala nám zbormajsterka zboru Prážata Mila Pospíšilová.
„V tomto hlavnom zbore spievam rok, ale predtým som spieval v tom istom, ale mladšom. Vo filme sa mi hralo veľmi dobre, potom mi všetci hovorili: Pozrite, Koudelka. Bolo to zaujímavé. Aj na Slovensku je dobre, bývam tu vo veľmi dobrej rodine," prezradil mladý herec.
Zbor oslávi 25. výročie
„Všetko sa to uskutočnilo vďaka Silvii Nygrynovej, ktorá to všetko sprostredkovala so svojim manželom, hudobným skladateľom Jakubom,„ povedala zbormajsterka zboru Septemthillis Gabriela Pintérová. Zbor si pripravil narýchlo aj jednu slovenskú pesničku. Deti boli ubytované v rodinách. „Teším sa, že sme sa spoznali. Budeme spolupracovať ďalej. So zborom sme videli už mnoho pekných miest, ale Prahu ešte nie. Pôjdeme tam v apríli budúceho roka,“ informovala G. Pintérová.
Na Slovensku sa deťom z Prahy veľmi páčilo. „Ku Slovensku mám veľmi blízko. Už od detstva som sem chodila, no na východe som prvýkrát,„ povedala M. Pospíšilová. Zbor Prážata bude v apríli oslavovať 25 rokov svojho založenia. „Najprv to bol detský zbor a časom sa rozdelil na prípravku, detský a koncertný zbor. Sme amatérsky zbor, som učiteľkou prvého stupňa a toto je môj koníček po práci. Chodia za mnou deti z celej Prahy. V zbore mám 45 detí, ale sem prišlo len 25. Boli sme v Taliansku, Francúzsku, Veľkej Británii, v podstate celej Európe,“ dodala Pospíšilová.
Source: (čor) Korzár
Vánoční melodie ve sv. Mikuláši
Source: Tempus Medicorum 12/07 - Časopis Lékařské komory
Prážata
aneb... jsou to ještě amatéři?
Prážata je pěvecký sbor, který se skládá z přípravky, hlavního sboru a komorního sboru Resonance.
Všechno to vzniklo už v roce 1984 v Praze - na Jižním Městě - spojením dvou školních sborů, k nimž pak přicházely děti z jiných škol... a pak, že na sídlištích kultura nekvete. Je jich teď zhruba okolo stovky od pěti do dvaceti pěti let. Nějak se jim daří překonávat obvyklou svízel všech pěveckých sdružení, sborů a souborů, totiž nedostatek chlapců vůbec, a pokud jde o dospělejší, pak manko tenorů i basů. Pilně se tu zkouší. Mívají i soustředění v době prázdnin, pořádají vlastní koncerty, spolupracují s rozhlasem i televizí, dokonce i s kanadskou televizní společností, vystupují i na objednávku, a protože mají úspěchy (1.cena z Neerpeltu - Belgie), jsou zváni i na evropské festivaly.
Podíleli se zatím na pěti CD a dělají pro to maximum: například i to, že produkci těch CD zajišťuje manžel sbormistryně, který i kvůli tomu založil a ovšemže vybavil vlastní firmu. Sbormistryně Miloslava Pospíšilová se svými spolupracovnicemi dbá na čistotu intonace a kulturu projevu, a zároveň nějakým způsobem dociluje, že projev všech částí sboru je v nahrávkách přirozený, neprojevuje se tu jinak dost obvyklá „studiová“ strnulost. Repertoár obsahuje chrámovou hudbu (Praetorius, Pergolesi, Gastoldi, Mozart), úpravy lidových písní i skladby současných českých skladatelů (Lukáš, Raichl, Eben, Douša).
Source: Neviditelný pes - Hudba a zvuk